KOLEO automatycznie przypisuje pasażerowi zniżkę według wieku podanego przy rejestracji.
Aby skorzystać ze zniżek dla seniorów (osób 60+) w pociągach POLREGIO, PKP SKM w Trójmieście (Senior-SKM), ŁKA (ŁKA Senior) lub Koleje Dolnośląskie (Senior 60+), wystarczy mieć podaną datę urodzenia w profilu oraz ustawić zniżkę na „Bilet normalny” przy wyborze zniżek.
W ramach ulgi ustawowej emerytom i rencistom przysługuje prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku ze zniżką 37%, na podstawie specjalnej wkładki pobranej np. z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Ulga obowiązuje na przejazd wszystkimi pociągami. Przejazd „tam” i „z powrotem” jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy. Szczegóły w poz. 10 w tabeli ulg ustawowych.
Ulgi dla seniorów powyżej 60. roku życia wynoszą od 10% do 50%, w zależności od oferty, którą przygotował dany przewoźnik. Warszawska Kolej Dojazdowa oferuje seniorom aż 50% zniżki na bilety jednorazowe oraz okresowe. Koleje Mazowieckie proponują 35% zniżki na bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe oraz sieciowe. W przypadku pociągów uruchamianych przez PKP Intercity zniżka wynosi 30% na jednorazowe przejazdy wszystkimi pociągami oraz 30% na bilety okresowe (tylko w pociągach kategorii TLK oraz IC). Pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, posiadający Kartę Seniora Województwa Łódzkiego oraz pasażerowie Kolei Śląskich powyżej 65 roku życia mogą podróżować z biletami tańszymi o 30% (bilety jednorazowe oraz miesięczne).
W pociągach POLREGIO, Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (osoby nieposiadające Karty Seniora Województwa Łódzkiego) oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście seniorzy mogą kupić bilety jednorazowe tańsze o 25%, a okresowe – tańsze o 10% (nie dotyczy biletów Kolei Dolnośląskich). Koleje Małopolskie przygotowały specjalną ofertę dla emerytów i rencistów, która jest uzależniona od liczby przyjechanych kilometrów.
Pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie seniorzy (po 65. roku życia) mogą podróżować ze specjalnymi biletami całorocznymi, uprawniającymi do korzystania ze wszystkich linii dziennych i nocnych organizowanych przez ZTM Warszawa w obydwu strefach biletowych. Koszt takiego biletu to zaledwie 50 zł. Osoby powyżej 70. roku życia są uprawnione do bezpłatnych przejazdów na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem
Podróżując z biletem ulgowym należy mieć na uwadze fakt, że bilet jest ważny tylko z dokumentem tożsamości ze zdjęciem, który potwierdza wiek pasażera.